KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY

Čo sú to kontaktné šošovky?

Kontaktná šošovka je tenká, zakrivená šošovka položená na tenkej vrstve sĺz, ktorá pokrýva povrch oka. Samotná šošovka je prirodzene číra, ale často je jej dodaný ľahký farebný nádych na uľahčenie manipulácie pre používateľov. Dnešné kontaktné šošovky sú tvrdé alebo mäkké. Väčšina ľudí dnes nosí druhú z možností, ale ešte prednedávnom sa kontaktné šošovky dokonca vyfukovali zo skla!

Plány nosenia a výmeny

Na udržanie špičkových charakteristík a zdravotného stavu vašich očí a zraku sa každý pár kontaktných šošoviek vyrába a predpisuje pre určitý program nosenia a na výmenu po stanovenom čase.

Jednodenné jednorazové kontaktné šošovky sa nosia po celý deň a pred spaním sa vyhodia. Ráno sa vymenia za nový pár. Iné šošovky majú odlišné plány výmeny. Napríklad mesačné sa nosia po dobu jedného mesiaca. Treba však dbať o ich starostlivosť a používať roztok a púzdro (púzdro odporúčame meniť každé 3 mesiace). Dnes už je možné v kontaktných šošovkách i spať (Biofinity – mesačné).

Bez ohľadu na váš životný štýl a preferencie Vám optometrista môže pomôcť nájsť správne kontaktné šošovky alebo riešenia starostlivosti o Váš zrak. Nezabúdajte sa vždy poradiť s odborníkom o otázkach zdravotného stavu Vášho zraku.

Máte otázku ohľadom šošoviek alebo zraku vo všeobecnosti? Neváhajte nás kontaktovať.

Typy kontaktných šošoviek

Hoci sa kontaktné šošovky stále najčastejšie nosia na korekciu zraku, existujú už aj kontaktné šošovky na čisto kozmetické a módne účely. Farebné kontaktné šošovky môžu zvýrazniť alebo úplne zmeniť odtieň vašich očí, a karnevalové kontaktné šošovky zasa pomáhajú vytvoriť špeciálne efekty, aké vidíte na filmovom plátne.

Všetky kontaktné šošovky sú však zdravotnícke pomôcky, preto si vyžadujú všetky dioptrické i kozmetické kontaktné šošovky návštevu špecialistu. Je to preto, že aj bežné komplikácie ako infekcia a zápal môžu spôsobiť stratu zraku alebo slepotu. Najlepšie spôsoby prevencie komplikácií sú ak:

 • Poraďte sa s očným lekárom, ak uvažujete o kontaktných šošovkách
 • Kontaktné šošovky si kupujte z dôveryhodného zdroja
 • Riadne sa starajte o svoje kontaktné šošovky a udržujte ich v čistote
 • Dodržujte všetky pokyny pre svoje kontaktné šošovky a súvisiace výrobky
 • Dodržiavajte váš plán nosenia a výmeny

 

Prvá aplikácia kontaktných šošoviek

Je nevyhnutné absolvovať prvotné vyšetrenie u optometristu (kontaktológa), ktorý určí správny typ šošoviek a následne Vás naučí aplikovať si kontaktné šošovky.

Priebeh vyšetrenia

Ako prvý krok Vám optometrista určí správnu korekciu (dioptriu). Človek ktorý už je nositeľom okuliarov, nemusí mať rovnakú dioptriu i na kontaktné šošovky. V druhej fáze bude optometrista zisťovať slzivosť, zakrivenie a priemer Vašej rohovky. Je to dôležitý údaj, ktorý budete používať pri objednávaní kontaktných šošoviek. Niektorý ľudia trpia syndrómom suchého oka, tu je potrebné naordinovať umelé slzy (kvapkanie do oka pred nasadením KŠ). Po týchto vyšetreniach nasleduje test tolerancie, kde Vám optometrista nasadí skušobný pár šošoviek a nechá Vám ich na skúšku. Ak je všetko v poriadku, nasleduje poučenie o zdravotnom stave a starostlivosti o kontaktné šošovky. Optometrista Vám odovzdá skušobné šošovky a roztok, dohodne si ďaľší termín sedenia. Toto vyšetrenie trvá cca 1 hodinu.

PRIEBEH APLIKÁCIE ŠOŠOVIEK
 • VSTUPNÁ KONZULTÁCIA
 • VYŠETRENIE ZRAKOVEJ OSTROSTI – VIZUS
 • VYŠETRENIE PREDNÉHO SEGMENTU OKA
 • OSTATNÉ VYŠETRENIA (SLZIVOSŤ, PRIEMER, ZAKRIVENIE)
 • PRVOTNÉ NASADENIE ŠOŠOVIEK – TEST TOLERANCIE
 • POUČENIE PACIENTA O SPRÁVNEJ STAROSTLIVOSTI
 • ODOVZDANIE SKUŠOBNÝCH ŠOŠOVIEK A ROZTOKU
 • KONTROLA PACIENTA PRIBLIŽNE O TÝŽDEŇ
CENA
30€ – V CENE SÚ SKUŠOBNÉ ŠOŠOVKY, ROZTOK A APLIKÁCIA
Starostlivosť o kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, preto je dôležité starať sa o ne. Tu sú niektoré veci, na ktoré treba pamätať pri starostlivosti o kontaktné šošovky tak, aby vám najlepšie slúžili.

Všeobecné informácie

Kontaktné šošovky sú citlivé, no zároveň ide o extrémne presné zdravotnícke pomôcky. Ak ich chcete využívať čo najlepšie, musíte sa o ne starať.

Čistenie a dezinfekcia kontaktných šošoviek viacúčelovým roztokom – patria medzi najdôležitejšie veci, ktoré môžete robiť. Nesprávna manipulácia a čistenie kontaktných šošoviek je hlavnou príčinou očných infekcií a ďalších problémov. Zaraďte preto čistenie a dezinfekciu po vybratí šošoviek na konci dňa medzi svoje každodenné povinnosti. Samozrejme platí, že ak sa rozhodnete pre jednodňové jednorazové šošovky, nič z tohto robiť nemusíte.

Jednoduchý návod na starostlivosť o kontaktné šošovky:

Krok č. 1:

Po vybratí si šošovku položte do dlane, rukou vytvorte malú misku a na povrch šošovky nakvapkajte čerstvý roztok na kontaktné šošovky. Informácie o potrebnom počte kvapiek nájdete v pokynoch k viacúčelovému roztoku..

Krok č. 2:

Šošovku potierajte týmto malým objemom čistiaceho roztoku. Informácie o tom, ako dlho by ste mali šošovku potierať a ako ju opláchnuť, nájdete v pokynoch k viacúčelovému roztoku. Dbajte na to, aby ste vyčistili obe strany šošoviek

Krok č. 3:

Šošovky vložte do ochranného puzdra, zalejte ich ďalším čerstvým roztokom na šošovky a nasaďte na puzdro kryt. Informácie o tom, ako dlho by sa mali šošovky namáčať, aby sa vydezinfikovali, nájdete v pokynoch k viacúčelovému roztoku.

Keď šošovky nepoužívate, vždy ich uchovávajte v puzdre zaliate čerstvým roztokom na šošovky.

 •  Šošovky vždy noste presne podľa rozvrhu, ktorý vám predpísal očný špecialista. Dlhšie nosenie škodí šošovkám aj vašim očiam.
 • Postupujte jemne! V súčasnosti používané mäkké kontaktné šošovky sa môžu roztrhnúť. Ak sa jedna zo šošoviek roztrhne, zahoďte ju. Pri manipulácii šošovky nestláčajte a dávajte pozor na všetko, čo by ich mohlo roztrhnúť, napríklad šperky alebo nechty.
 • Zakaždým použite čerstvý roztok na kontaktné šošovky. Nepoužívajte vodu. Nepoužívajte predtým použitý roztok. A rozhodne ich nečistite slinami. Používanie výlučne čerstvého roztoku minimalizuje riziko kontaminácie baktériami a ďalšími nečistotami, ktoré sa môžu dostať na šošovky.
 • Šošovky potierajte a oplachujte aj v prípade používania systémov, ktoré pri starostlivosti o šošovky nevyžadujú potieranie. Podľa pokynov k roztoku na šošovky vyčistite a vydezinfikujte šošovky čerstvým roztokom, opláchnite ich čerstvým roztokom, potrite ich a znova ich opláchnite ďalším čerstvým roztokom. Výskumy ukazujú, že tento postup čistenia je stále najvhodnejší. Ak používate roztok s obsahom peroxidu, vždy sa riaďte pokynmi a prečítajte si varovania a bezpečnostné opatrenia na fľaške alebo balení. Roztok s obsahom peroxidu si nikdy nekvapkajte priamo do oka.
 • Puzdro na šošovky po každom použití opláchnite roztokom na šošovky a počas čistenia šošoviek ho nechajte otvorené a otočené dnom nahor na čistom a suchom mieste. Americká asociácia optometristov odporúča výmenu puzdra vždy po troch mesiacoch.

Ako vždy platí, že váš očný špecialista je najlepším zdrojom informácií a pomoci. Vždy sa riaďte jeho pokynmi a tiež pokynmi v letáku dodanom so šošovkami, pokynmi na puzdre na šošovky a pokynmi na roztoku na kontaktné šošovky. Účelom všetkých týchto pokynov je udržiavať šošovky aj oči v najlepšom možnom stave.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY O KONTAKTNÝCH ŠOŠOVKÁCH

Mýty a fakty – najčastejšie otázky o kontaktných šošovkách

Môžem plávať s vloženými kontaktnými šošovkami? A môžem sa v nich sprchovať?

Nie. Aj tá najčistejšia bazénová voda môže obsahovať baktérie a dvojnásobne to platí pre vírivky, jazerá, rieky alebo oceán. Dokonca aj voda z vodovodu môže obsahovať mikróby. Baktérie a kontaktné šošovky nie sú dobrá kombinácia. Výsledkom môžu byť infekcie, podráždenie či dokonca vredy na oku.

 

Môžem na čistenie šošoviek použiť vodu?

Nie. V časti vyššie si pozrite informácie o nebezpečenstvách kontaminácie pri používaní iných prostriedkov na čistenie šošoviek, ako je roztok na kontaktné šošovky. Vyberte si roztok na kontaktné šošovky, na štítku, ktorého sa uvádza, že je viacúčelový. Tieto typy roztokov šošovky čistia a zároveň dezinfikujú.

 

Môže sa kontaktná šošovka stratiť za okom?

Nie. Štruktúra oka to vôbec nedovoľuje. Niekedy môže byť nájdenie šošovky problematické, keď sa posunie pod vrchné očné viečko, no dobre osvetlené zrkadlo, zopár žmurknutí a trocha trpezlivosti pri jemnom vyberaní tento problém zvyčajne vyrieši.

 

Čo mám robiť, keď my kontaktné šošovky spadnú?

Ak vám kontaktné šošovky spadnú na zem alebo na oblečenie, vždy ich dôkladne vyčistite a vydezinfikujte čerstvým roztokom na šošovky. Pri vyberaní šošoviek stojte blízko umývadla alebo stola, aby ste ich mohli po spadnutí ľahko nájsť. Nezabúdajte najskôr zakryť odtok v umývadle. Ak pred vyberaním šošoviek umiestnite na umývadlo farebnú tkaninu alebo uterák, spadnuté šošovky nájdete jednoduchšie.

 

Ako zistím či nie sú šošovky vložené opačnou stranou?

Položte si šošovku na ukazovák. Pozrite sa na ňu. Je vydutá a zakrivená smerom nahor ako miska? Ak áno, skvelé! Ak je vypuklá a okraje sú ohnuté smerom k prstu, šošovka je obrátená naopak.

 

Čo mám robiť, ak ma kontaktné šošovky začnú v oku páliť alebo ma z nich začnú bolieť oči?

Niekedy to môže byť signál, že niečo nie je v poriadku, no môže ísť aj o prípad, že vnútri šošovky uviazla nejaká nečistota. Vyberte šošovku a dôkladne ju vyčistite a vydezinfikujte. Ak aj po opätovnom vložení šošovky stále cítite nepohodlie, vyberte ju a pozorne ju skontrolujte. Šošovka môže byť roztrhnutá alebo sa na ňu mohlo niečo prilepiť aj po čistení. V takom prípade šošovku zahoďte a skúste použiť novú. Ak aj po vykonaní týchto krokov, prípadne po vybratí kontaktných šošoviek stále pociťujete nepohodlie, prestaňte šošovky nosiť a ihneď navštívte svojho očného špecialistu.

 

Môžem nosiť kontaktné šošovky, keď nosím bifokálne okuliare?

Áno. Na predpis sú k dispozícii multifokálne kontaktné šošovky. Pomáhajú pacientom vyžadujúcim korekciu zraku na blízko aj na diaľku.

 

Ako dlho môžem nosiť kontaktné šošovky bez vybratia?

Vždy sa riaďte radami očného špecialistu, ktoré vám dal v súvislosti s rozvrhom nosenia kontaktných šošoviek. Nikdy sa nepokúšajte kontaktné šošovky nosiť dlhšie, ako je predpísané. Škodí to zdraviu vašich očí a funkcii šošoviek.

 

Môžem nosiť kontaktné šošovky, aj keď mám mejkap?

Áno. Pri nanášaní mejkapu a vkladaní šošoviek však musíte byť opatrní. Najskôr vložte kontaktné šošovky, aby sa na ne prstami nepreniesli žiadne oleje ani nečistoty z mejkapu. A nezabudnite si vždy najskôr umyť ruky!

 

Poškodia mi kontaktné šošovky oči?

Milióny ľudí bezpečne nosia kontaktné šošovky každý deň. Keď sa budete o šošovky správne starať a budete s nimi správne manipulovať, s nosením by nemali byť žiadne väčšie problémy. Kontaktné šošovky sú však zdravotnícke pomôcky, ktoré môže predpísať a vydávať len oprávnený očný špecialista. Nikdy nenoste žiadny typ kontaktných šošoviek bez toho, aby ste sa najskôr poradili s očným špecialistom a získali lekársky predpis.

 

Môžem v šošovkách spať?

Nie všetky kontaktné šošovky sú schválené na nosenie dlhší čas alebo v noci. Poraďte sa s očným špecialistom a ujasnite si predpísaný rozvrh nosenia.

Môžem používať očné kvapky?

Používajte len obyčajné zvlhčujúce kvapky. Ideálne bez konzervačných látok. Počas nosenia kontaktných šošoviek nepoužívajte bežné očné kvapky proti začervenaniu očí, ktoré sa predávajú bez predpisu. Vyberte si kvapky s označením, že sú určené špeciálne pre nositeľov kontaktných šošoviek.

Aký roztok na kontaktné šošovky môžem používať?

Vyberte si roztok na kontaktné šošovky, na štítku ktorého sa uvádza, že je viacúčelový. Tieto typy roztokov šošovky čistia a zároveň dezinfikujú.